Å bytte ut eldre aggregat forbedrer energiklassen – og lønnsomheten.
IV Produkt ønsket Nordea velkommen til hovedkontoret i Växjö for å snakke om hvor lønnsomt det er å bytte ut eldre ventilasjonsaggregat. Ofte fører et bytte til energibesparelser på 50–70 kWh/m² per år – samtidig som investeringen er inntjent på bare 3–6 år. I tillegg til lavere energikostnader og høyere eiendomsverdi kan aggregatbyttet forbedre bygningens energiklasse, noe som gir mer fordelaktige lånevilkår.
– Det er imponerende hvor mye man kan spare ved å bytte ut eldre ventilasjonsaggregat. Et utrolig effektivt og lønnsomt tiltak for energieffektivisering, sier Niklas Rydberg, som er bærekraftsansvarlig hos Nordea. IV Produkt har vært involvert i flere prosjekter der bygninger har forbedret energiklassifiseringen med ett eller flere trinn ved å bytte ut aggregat.
– Det er en svært lønnsom investering, sier Mattias Sjöberg, administrerende direktør for IV Produkt. Ofte kan utskiftingen gjennomføres på én uke, og resultatet blir betydelig lavere energiforbruk, høyere eiendomsverdi og forbedret energiklasse – av og til med flere trinn. I tillegg er investeringen ofte inntjent på bare 3–6 år. Aggregatbytter skaper større muligheter for at bygningseiere skal klare å oppfylle de nye EU-kravene.